Dzisiaj jest: 16 Maj 2024    |    Imieniny: Andrzej, Małgorzata, Wieńczysław

Projekt świąteczny w klasie 2 integracyjnej.

W 60 minut dookoła Polski

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele ciepła, radości i życzliwości. W takiej też przedświątecznej atmosferze przebiegało 12 grudnia 2012r. spotkanie gości, rodziców i uczniów w Szkole Podstawowej w Radzyniu Chełmińskim zorganizowanym w klasie II integracyjnej.

Uroczystość miała charakter prezentacji projektu pt. ,,Jak obchodzone jest Boże Narodzenie w różnych regionach Polski?”. Celem projektu było zgłębianie wiedzy o tradycjach bożonarodzeniowych kultywowanych w różnych rejonach naszego kraju. Słowem, gestem, obrazem i piosenką uczniowie zaprezentowali najważniejsze obyczaje obchodzone w czasie Bożego Narodzenia na Kaszubach, Mazurach, Wielkopolsce, Mazowszu, Śląsku i na Podhalu. W ten sposób w 60 minut uczniowie odbyli edukacyjną podróż dookoła Polski. Uczestnicy spotkania z przyjemnością wysłuchiwali życzeń i kolęd brzmiących w regionalnych dialektach. Zapoznawali się z ciekawostkami związanymi np. ze sposobem dzielenia się opłatkiem, różnym nazewnictwem tych samych potraw i zabawami towarzyszącymi wspólnemu kolędowaniu. Podczas prezentacji odbyła się również degustacja wielu regionalnych, wigilijnych potraw i przysmaków.

Projekt przygotowano dzięki wspaniałej współpracy i ogromnemu zaangażowaniu wszystkich rodziców i uczniów klasy drugiej integracyjnej. Rodzicom i uczniom należą się serdeczne podziękowania. Swą postawą rodzice po raz kolejny dowiedli, że integracja jest dla nich tak samo ważna jak edukacja ich pociech, a życzliwość, otwartość i zrozumienie to cechy szanowane przez nich nie tylko w okresie świątecznym.