Piknik Eduscience

logoeduscience

13 lutego w naszej szkole odbyło się prawdziwe święto nauki-rewelacyjny Piknik Naukowy zorganizowany w ramach Projektu Eduscience. Głównym celem imprezy, której patronuje Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, było zwiększenie zainteresowania uczniów naukami matematyczno-przyrodniczymi poprzez ich udział w pokazie naukowym, ciekawych zajęciach edukacyjnych, warsztatach oraz pokazach w przenośnym planetarium. Pracownicy Instytutu przygotowali specjalny całodniowy program pełen atrakcyjnych doświadczeń.

W Pikniku uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz zaproszeni goście- uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Jarantowicach i Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Brodnicy. Długo oczekiwaną imprezę rozpoczął pokaz, podczas którego uczniowie dowiedzieli się między innymi, dlaczego banknot zanurzony w denaturacie nie płonie i jaki związek ma z tym woda. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach, które pozwoliły im lepiej zrozumieć przedstawioną problematykę dzięki praktycznemu zastosowaniu wiedzy. Zajęcia warsztatowe zobrazowały zjawisko tarcia, napięcia powierzchniowego, zasadę działania silnika odrzutowego oraz podstawy badania składu związków chemicznych. Na stanowiskach samoobsługowych dużym zainteresowaniem cieszyły się gry logiczne, model układu słonecznego, most Leonarda oraz model budowy człowieka. Bez wątpienia dużą atrakcją było przenośne planetarium. Uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat gwiazd, gwiazdozbiorów, planet i znaków zodiaku. Uczniowie klas projektowych uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach, w czasie których bawili się kolorami, poznawali podstawowe pojęcia z zakresu robotyki oraz testowali zmysł wzroku. Na zakończenie spośród wszystkich uczestników warsztatów wylosowano nazwiska uczniów, którzy otrzymali pamiątkowe nagrody.

Piknik wspaniale połączył zabawę z nauką, czego najlepszym dowodem było zadowolenie oraz entuzjastyczne opinie uczniów.

Hanna Schmidt

Szkolny Koordynator Projektu