Dzisiaj jest: 16 Maj 2024    |    Imieniny: Andrzej, Małgorzata, Wieńczysław

Przygoda na Horyzoncie II

W ramach Projektu EDUSCIENCE w dniach 9-10 grudnia 2013 roku uczniowie klasy Vc Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół w Radzyniu Chełmińskim wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Gdyni.

Nasza niezwykła przygoda rozpoczęła się 9 grudnia 2013 roku na dworcu PKP w Gdyni, dokąd dotarliśmy pociągiem. Na miejscu czekała na nas pani pilot, która zabrała nas do Ośrodka Żeglarskiego Akademii Morskiej w Gdyni. Na terenie mariny, czyli gdyńskiego portu jachtowego zapoznaliśmy się z typami i budową współczesnych jachtów motorowych i żaglowych, poznaliśmy podstawy nawigacji oraz historię rozwoju żeglugi morskiej w Polsce. Niewątpliwą atrakcją była możliwość wejścia na jacht.

Największe jednak wrażenie na nas wszystkich wywarł pobyt na statku Horyzont II, który pełni funkcję badawczą, szkoleniową i dydaktyczną. Po zakwaterowaniu zjedliśmy obiad w towarzystwie kapitana, a następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie statku, który co roku zawozi uczestników wypraw polarnych na Polską Stację Polarną na Spitsbergenie. Mogliśmy wejść na mostek kapitański i do maszynowni. Prowadzący oficer pokazał nam, jak się obsługuje statek , a po kolacji mieliśmy okazję wysłuchać bogato ilustrowanego wykładu o rejsach polarnych Horyzontu II. Potem udaliśmy się do swoich kajut, aby spędzić niezapomnianą noc wśród fal.

Następnego dnia po śniadaniu pożegnaliśmy się z sympatyczną załogą statku i udaliśmy się do Błękitnej Szkoły Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu. Prowadzący zajęcia w interesujący sposób opowiedział nam o fokach i ich zwyczajach, a później udaliśmy się do fokarium, gdzie zobaczyliśmy trening medyczny tych zwierząt i ich karmienie. Dopełnieniem tego dnia był spacer brzegami lekko wzburzonego morza. Na koniec zjedliśmy obiad w Jastarni i udaliśmy się do Gdyni, a później pociągiem do domu.

Bardzo dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tej pasjonującej wycieczce.

Uczniowie klasy Vc i opiekunowie

wycieczka na Horyzont II