Dzisiaj jest: 16 Maj 2024    |    Imieniny: Andrzej, Małgorzata, Wieńczysław

XIII Festiwal Piosenki Krajów Unii Europejskiej

W sobotę 10 maja, w Zespole Szkół w Radzyniu Chełmińskim już po raz trzynasty odbył się Festiwal Piosenki Krajów Unii Europejskiej. Tegoroczny festiwal, podobnie jak jego poprzednie edycje, zgromadził  miłośników pięknych brzmień. Uczestnikami festiwalu była młodzież i dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów z regionu. 21 wokalistów przybyło z Grudziądza, Jabłonowa, Jarantowic, Kowalewa Pomorskiego, Lisnowa, Linowa, Łasina, Nicwałdu, Torunia i Wąbrzeźna, aby w językach unii europejskiej wykonać własne aranżacje znanych przebojów.

Pieczę nad przeglądem sprawuje Międzyszkolny Klub Europejski działający w Zespole Szkół, a honorowy patronat nad nim sprawują Starosta Grudziądzki i Burmistrz Miasta i Gminy Radzyń Chełmiński.

Występy uczestników oceniało jury w składzie: Iwona Kaczmarczyk - uczestniczka programu The Voice of Poland, Dorota Berendt – wokalistka i instruktor muzyczny, Jarosław Wist -  wokalista, uczestnik Festiwalu TOP TRENDY w Sopocie.

Po długich obradach jury wyłoniło laureatów:

- w pierwszej kategorii, szkoła podstawowa (klasy I-III):

I miejsce – Kinga Czarnuch z Łasina

II miejsce – Patrycja Krzyżanowska z Linowa

III miejsce – Julia Strzelecka z Jabłonowa

Wyróżnienie - Natalia Arendt z Nicwałdu

Wyróżnienie specjalne  – Maja Szydzik uczennica klasy I  z Jarantowic,

- w drugiej kategorii, szkoła podstawowa (IV-VI):

I miejsce – Wiktoria Siwiec z Rudy

II miejsce – Julia Bąk z Kowalewa Pomorskiego

III miejsce – Emilia Wiater z Radzynia Chełmińskiego

Wyróżnienie – Julia Wiśniewska z Grudziądza

- w trzeciej kategorii, gimnazjum:

I miejsce – Emilia Kurzyńska z Radzynia Chełmińskiego

II miejsce – Kornelia Ćwiklińska z Radzynia Chełmińskiego

III miejsce – Kinga Brzezińska z Wąbrzeźna

Wyróżnienie – Julia Musiał z Jabłonowa Pomorskiego

Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Posła na Sejm RP, Janusza Dzięcioła, Starostę Grudziądzkiego, Marka Szczepanowskiego, Burmistrza Radzynia Chełmińskiego, Krzysztofa Chodubskiego oraz Rad Rod Rodziców Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Upominki dla gości i opiekunów wykonawców ufundowała Fabryka Świec Muller z Białego Boru.

Dodatkową atrakcją festiwalu była wystawa przygotowana przez uczniów, rodziców i wychowawców. Hasłem przewodnim ekspozycji była „Europejka - człowiek sukcesu”. Na stoiskach zaprezentowano wybitne, sławne Europejki państw unii oraz serwowano charakterystyczne dla danego kraju potrawy kulinarne, którymi częstowano gości.

Organizatorzy dziękują instytucjom i rodzicom uczniów Zespołu Szkół w Radzyniu Chełmińskim za pomoc w zorganizowaniu XIII Festiwalu Piosenki Krajów UE.