Dzisiaj jest: 14 Maj 2024    |    Imieniny: Maciej, Bonifacy, Dobiesław

Comenius - Turcja

W dniach 9.01.2012-13.01.2012 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły byli w Turcji: Magdalena Kurdyn, Renata Szyszkowska, Iga Lubowiecka, Natalia Rosada,  Radosław Kuligowski oraz pani Gabriela Michalska i pani Paulina Wantoch-Rekowska.
Nasz samolot wylądował w Istambule (dawny Konstantynopol) – jedna z największych aglomeracji świata. Tam spotkaliśmy naszych projektowych partnerów; Hiszpanów, Greków i Turków. Ze Stambułu autokarem przejechaliśmy na inny kontynent- do Izmitu w Azji.
Pierwsze wrażenie jakie zrobił na nas ten islamski kraj to serdeczności i niezwykła gościnność Turków.  Mieszkaliśmy w Izmicie, które jest 3 milionowym miastem położonym nad morzem Marmara.
Uczniowie izbickiej szkoły przygotowali dla nas wielkie powitanie; były przedstawienia, tańce i muzyka. W szkole znajdowaliśmy kąciki poświęcone naszej szkole i  uczniom. Cała społeczność szkolna tak się cieszyła z naszej obecności, że przerwom lekcyjnym nie było końca. Rozmawialiśmy, bawiliśmy się, śpiewaliśmy, malowaliśmy. Od pierwszego dnia zauważaliśmy jak wiele nas łączy a mało dzieli.
Zgodnie z projektem każdy z partnerów przygotował i zaprezentował dwa symbole związane z Turcją oraz przedstawienie. Nasi uczniowie wprawili w zdumienie nauczycieli i sprawili wielką radość tureckim kolegom mówiąc o ich kraju operując kilkoma tureckimi słowami.
Miejsca które zwiedzaliśmy to żywa historia, którą wcześniej znaliśmy tylko z podręczników .  Zwiedziliśmy Istambuł- byliśmy w świątyni muzułmanów- meczecie, Muzeum  Archeologicznym – Topkapi Sarayi, w monumentalnej świątyni bizantyjskiej – Hagia Sofia, uważanej za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery  oraz obejrzeliśmy panoramę przedstawiającej zburzenie Bastylii.
Wracaliśmy 13 w piątek, nikt nie martwił się pechową datą ale każdy z nas zastanawiał, czy jeszcze się kiedyś spotkamy, spędzimy czas przy muzyce tureckiej delektując się turecką chałwą i kebabem?