Dzisiaj jest: 14 Maj 2024    |    Imieniny: Maciej, Bonifacy, Dobiesław

XIII Konkurs Wiedzy o Regionie

• 1Konk_reg_gim_201501
  • Agata Głowacka w trakcie prezentacji swoich pamiątek rodzinnych.
  • Agata Głowacka w trakcie prezentacji swoich pamiątek rodzinnych
  • Alicja Nowocień z SP w Jarantowicach. Opiwiada o historii obrusa, który ma 113 lat.
  • Część pisemna konkursu.
  • Dominika Zapalska z Gimnazjum w Świeciu nad Osą. Najbardziej wzruszająca prezentacja pamiątek.
  • Konk_reg_gim_201502
  • Konk_reg_gim_201503
  • Konk_reg_gim_201504
  • Konk_reg_gim_201505
  • Konk_reg_gim_201506
  • Konk_reg_gim_201507
  • Konk_reg_gim_201508
  • Konk_reg_gim_201509
  • Konk_reg_gim_201510
  • Konk_reg_gim_201511
  • Konk_reg_gim_201512
  • Konk_reg_gim_201513
  • Konk_reg_gim_201514
  • Konk_reg_gim_201515
  • Konk_reg_gim_201516
  • Konk_reg_gim_201517
  • Konk_reg_gim_201518
  • Mówka Klaudia z Gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim. Pokazuję obrusy i makatki jury.
  • z100_2831
  • z100_2837
  • z100_2839
  • z100_2863
  • z100_2867
  • z100_2869
  • z100_2873
  • z100_2883
  • z100_2899

Już po raz trzynasty w Zespole Szkół w Radzyniu Chełmińskim zorganizowano Rejonowy Konkurs Wiedzy o Regionie dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych i pierwszych gimnazjum. Wzięło w nim udział czterdzieścioro  uczniów, którzy reprezentowali 15 szkół z powiatów: grudziądzkiego, wąbrzeskiego i brodnickiego.

Patronat nad imprezą objęli: Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego - Pan Ryszard Bober,  Starosta Powiatu Grudziądzkiego - Pan Edmund Korgol i Burmistrz Miasta i Gminy  w Radzyniu Chełmińskim - Pan Krzysztof Chodubski.
Konkurs składał się z dwóch części. W części pisemnej młodzi historycy przez 60 minut rozwiązywali test składający się z 27 zadań, za rozwiązanie których uczestnik mógł uzyskać 111  punktów. Do II etapu, przeszło 10 uczniów, którzy uzyskali największą ilość punktów z części pisemnej. W tej części każdy z uczestników opowiadał o przywiezionej pamiątce rodzinnej lub o innym przedmiocie posiadającym wartość historyczną. W trakcie wypowiedzi jury oceniało zgodność merytoryczną,  poprawność językową, styl wypowiedzi i czas prezentacji. Za część ustną można było otrzymać 16 punktów.

Pierwsze miejsce zdobyła Agata Głowacka z Gimnazjum w Radzyniu Chełmińskim, drugie Alicja Nowocień ze Szkoły Podstawowej w Jarantowicach, a trzecie Aleksandra Junkier z Gimnazjum w Radzyniu Chełmińskim. Kolejne miejsc zajeli Tymoteusz Byrwa i Klaudia Mówka z Gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim, Krystian Średziński ze Szkoły Podstawowej w Świeciu nad Osą, Dominika Zapalska z Gimnazjum w Świeciu nad Osą, Weronika Kurzyńska ze Szkoły Podstawowej w Słupie, Maksymilian Szulc ze Szkoły Podstawowej w Mokrem i Nikodem Liberacki z Gimnazjum w Mokrem. W części ustnej maksymalną ilość punktów zdobyła Agata Głowacka z Gimnazjum w Radzyniu Chełmińskim. Jury bardzo wysoko oceniło także Dominikę Zapalską z Gimnazjum w Świeciu nad Osą, która w przepiękny sposób opowiedziała historię swojego dziadka więźnia obozu w Potulicach wskazując jednocześnie na wartości patriotyczne, które były bardzo ważne dla jej przodka i jak i są dla niej.

Uczniów oceniało profesjonalne jury, w którego pracach uczestniczyli: Dyrektor Biblioteki Publicznej, Miejskiej i Powiatowej w Wąbrzeźnie - Pani Aleksandra Kurek, Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Radzyniu Chełmińskim - Pani Danuta Neumann, archeolog Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi - Pani Małgorzata Kurzyńska..

Zwycięzcom nagrody wręczyli: Wicestarosta Powiatu Grudziądzkiego - Pan Marek  Szczepanowski, Burmistrz Miasta i Gminy w Radzyniu Chełmińskim - Pan Krzysztof Chodubski, Przewodniczący Rady Powiatu - Pan Krzysztof Klonowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyniu Chełmińskim - Pan Jan Michaliszyn, Dyrektor Zespołu Szkół w Radzyniu Chełmińskim - Pan Adam Olejnik. Laureatowi XIII Rejonowego Konkursu Wiedzy o Regionie wręczyła asystentka Przewodniczącego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Pani Paulina Modrzejewska. Przewodnicząca Rady Rodziców Gimnazjum - Pani Maria Bieniek wręczyła podziękowanie członkom jury.

W przerwie  przeznaczonej na sprawdzenie prac pisemnych dla uczestników i ich opiekunów odbyły się występy solistek z gimnazjum, które przygotowała Pani Beata Czmoch.

Tegoroczna, trzynasta edycja konkursu w etapie ustnym poświęcona była pamiątkom rodzinnym. Były wśród nich: figurka anioła stróża, ręcznie haftowany obrus mający 113 lat, pierścionek zaręczynowy z początku XX wieku, aparat fotograficzny z początku XX wieku oraz medale i monety.

Celem naszego konkursu jest rozwijanie wiedzy historycznej, poszerzenie wiadomości o zabytkach historycznych i etnograficznych Ziemi Chełmińskiej oraz poznanie najcenniejszych pamiątek rodzinnych naszej „Małej Ojczyzny”.

Wicedyrektor do spraw gimnazjum

Grażyna Zielińska