Dzisiaj jest: 14 Maj 2024    |    Imieniny: Maciej, Bonifacy, Dobiesław
1
6
7
2
3
4
5

Jare Gody – słowiańskie powitanie wiosny

Jare gody to święto odziane w cykl obrzędów przypadających w okresie równonocy zimowo-wiosennej. Na celu miało odpędzenie zimy i powitanie wiosny. Składało się z dwóch części. Pierwsza to symboliczne przepędzenie zimy. Głośny, rozśpiewany, grający na bębnach, terkoczący i klekoczący, kolorowy orszak odprowadzał zimę w postaci słomianej kukły (Marzanny) nad rzekę bądź na stos. Czyniono tak po to by symbol zimy i śmierci utopić bądź spalić. Druga część polegała na uzyskaniu przychylności bogów. Poświęcona była między innymi matce ziemi – Mokoszy – mającej przynieść nową energię do życia, urodzaj i powodzenie przez całą wiosnę. A także Jaryle, odpowiedzialnemu za płodność wśród roślin i zwierząt czy Perunowi władcy gromów, deszczy oraz wiatrów. W darze składano im między innymi mleko, miód, ziarno, kaszę.

Niektóre znane nam dziś chrześcijańskie zwyczaje związane z Wielkanocą mają swoje słowiańskie korzenie. Już w bardzo wczesnym średniowieczu znane były pisanki – kolorowe jajka, którymi dzielono się tego dnia z najbliższymi. Jedno zakopywano w ziemi, jako znak życia nowego. Ponadto w trakcie obrzędów jarych godów kropiono wodą zgromadzonych oraz smagano ich witką wierzbową by wygonić z nich słabość i zastanie zimowe.

I właśnie wszystkie te powyżej opisane obrzędy przedstawione zostały przez Bractwo Rycerskie Zamku Radzyńskiego, w poniedziałek 21 marca. Aktywny udział w obrzędach wzięli uczniowie naszego gimnazjum. Barwny i hałaśliwy korowód ruszył spod szkoły, z przyśpiewkami wyganiającymi zimę przemaszerował przez miasto i dotarł na zamek. W murach zamku odegrany został spektakl historyczny przybliżający dawne, zapomniane dziś obrzędy związane z powitaniem wiosny. Uczniowie wraz z członkami bractwa podzielili się kołaczem i jajkiem a także symbolicznie zostali pokropieni wodą oraz spalili Marzannę. We wspaniałych wiosennych humorach powrócili do szkoły na dalsze planowe zajęcia lekcyjne.

  • jare_gody_201601
  • jare_gody_201602
  • jare_gody_201603
  • jare_gody_201604
  • jare_gody_201605
  • jare_gody_201606