Dzisiaj jest: 14 Maj 2024    |    Imieniny: Maciej, Bonifacy, Dobiesław

Wycieczka gimnazjalistów na zamek

Już od kilku lat uczniowie klas pierwszych gimnazjum mają możliwość odbywania lekcji historii w terenie w związku z pracami archeologicznymi i konserwatorskimi trwającymi na terenie ruin zamku krzyżackiego.

W poniedziałek 12 września uczniowie klasy I a odbyli krótką wycieczkę na zamek, podczas której szef grupy archeologów, Pan Daniel Gazda, pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przedstawił fragmenty pomieszczeń dawniej wykorzystywanych najprawdopodobniej przez komtura ekonomicznego zamku. Są to: klatka schodowa i pomieszczenia piwniczne z pięknym sklepieniem kolebkowym. Pomieszczenia te po zakończeniu prac archeologicznych mają zostać odpowiednio zabezpieczone oraz udostępnione dla zwiedzających. Oprócz tych nieznanych dotąd pomieszczeń, archeolodzy odkopali również wiele drobniejszych przedmiotów takich jak fragmenty ceramiki, kafle, fragmenty broni, groty oraz kości.

Młodzież porozmawiała także z Panem Krzysztofem Kittelem o trwających na zamku pracach konserwatorskich. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób one przebiegają, jakich materiałów używają konserwatorzy do odnawiania i zabezpieczania murów zamku oraz o planowanym terminie zakończenia prac konserwatorskich.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wykładów oraz chętnie zadawali pytania dotyczące pracy obu grup i nowych odkryć poczynionych przez grupę archeologów i pracy konserwatorów zabytków.

• wycieczka_zamek_2016_001
  • wycieczka_zamek_2016_002