Dzisiaj jest: 14 Maj 2024    |    Imieniny: Maciej, Bonifacy, Dobiesław

Spotkanie z Afryką

W poniedziałek, 16 października, na spotkanie z młodzieżą gimnazjalną  przybył Stanisław Wadecki, podróżnik i kolekcjoner sztuki afrykańskiej. Przekazał swoje spostrzeżenia z licznych podróży na Czarny Ląd. Okazało się, że kilka miesięcy w roku spędza w Afryce, głównie w Republice Konga, gdzie mieszka i pracuje.

Opowiadał o trudnym życiu rówieśników naszych uczniów, którzy mimo licznych obowiązków związanych z opieką nad rodzeństwem i pracami domowymi znajdują jeszcze czas na naukę. Wiedzą, że tylko wykształcenie może im zapewnić lepszą przyszłość. Uczą się w opłakanych warunkach, bez podręczników i podstawowych przyborów szkolnych. Tymi ostatnimi muszą dzielić się ze swoimi kolegami. Trudno też wyobrazić sobie naukę informatyki bez komputerów.

Młodzież, oglądając zdjęcia, podziwiała nie tylko piękne krajobrazy, ale też i ludzi, którzy często borykają się z problemami ponad ich siły. Częste walki, które toczą się na tym terenie niszczą kulturę Konga bezpowrotnie. dlatego też tym bardziej cenne są rzeczy wykonywane przez lokalnych rzemieślników. Każdy mógł zobaczyć afrykańskie maski, lalki, przedmioty codziennego użytku. Ich przeznaczenie często okazało się zaskakujące... Podobnie jak informacja o współczesnych kanibalach i zupie z małpy.  Była to bardzo ciekawa lekcja geografii.

• podroznik_001
  • podroznik_002