Dzisiaj jest: 26 Kwiecień 2024    |    Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Jesień wokół nas…

Uczniowie klas pierwszych w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie ,,Jaka jest jesień wokół nas?” w dn. 19 października 2017r.  wyjechali na zajęcia terenowe na ,,Ścieżkę dydaktyczną”  w Mokrem, która znajduje się na terenie Nadleśnictwa Jamy w gm. Rogóźno,  w powiecie grudziądzkim.

Podczas wyjazdu pierwszoklasiści obserwowali jesienne zmiany w przyrodzie.

Z zainteresowaniem wsłuchiwali się w odgłosy lasu, zachwycali spadającymi liśćmi, podziwiali ich ruch i przebarwienia. Dowiedzieli się, że drzewa i krzewy można rozpoznać nie tylko po liściach, które opadały lekko wraz z każdym podmuchem wiatru, ale również ich owocach i korze. Chętnie wykonywali kalkowanie kory,  a podczas zabawy ruchowej z łatwością zapamiętywali nazwy drzew, których liście były do siebie bardzo podobne.  W lesie było wilgotno, ale przyjemnie. Słońce chociaż słabiej niż latem, ale wciąż ogrzewało powietrze, dlatego spacer po ścieżce był przyjemną, edukacyjną wyprawą w towarzystwie szeleszczących liści.

Wyjazd obfitował także  w wiele innych, dodatkowych ciekawostek przyrodniczych np. Czy w lesie rozwiesza się karmniki? Czy owoce leśnych drzew są tylko ich ozdobą? Jak policzyć wiek drzewa? Czy wszystkie drzewa mają w sobie żywicę? Na te i inne pytania uczniowie otrzymywali odpowiedzi od pracownika Nadleśnictwa Jamy, Pani Hanny Grudzieckiej, której serdecznie dziękujemyJ

Zajęcia  zakończyliśmy wspólnym ogniskiem i … no właśnie niebywałą sytuacją, a mianowicie podczas, gdy uczniowie żegnali się z Panią Hanią, z wszystkimi uczestnikami jesiennej wyprawy, żegnały się krzykiem żurawie, które przeleciały pięknym, paradnym lotem  nad naszymi głowami .

Pojechaliśmy, by poszukać odpowiedzi na jedno pytanie, a doświadczyliśmy tylu wspaniałych wrażeń.

Uczniowie klas pierwszych  już wiedzą, że jesień wokół nas jest barwna kolorami liści, ciepła  promieniami słabiej grzejącego słońca, wilgotna poranną rosą, szeleszcząca suchymi  liśćmi, głośna, krzykiem odlatujących żurawi…., ale czy zawsze taka jest? Uczestnicy wycieczki wiedzą na pewno, że jest  po prostu piękna i potrafi zachwycić swym urokiem.

• las_001
  • las_002